Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Spike

Kolec - obiekt, plexi, 38x20x26cm, 2021. ID:2301. Praca stanowi rezultat poszukiwań, będących autorskim odniesieniem się do symbolu trwałości jakim jest cegła, stanowiąca jeden z najstarszych materiałów budowlanych, towarzyszących ludzkości. Punktem wyjścia dla kształtowania obiektu stał się z jednej strony prostopadłościan budulca, tworzący wraz ze spoinami oddzielenia jakimi są ściany, z drugiej zaś metoda tworzenia zmodyfikowanych preparatów medycznych, wynikająca z inżynierii genetycznej.


obrazekobrazek foto. Arkadiusz Polewka

Komentarz autorski

Chcąc skonkretyzować formę sięgam po jej negatyw i próbuję zbliżyć się do rozciągłości, plastyczności przestrzeni. Poszukuję, poprzez wysunięcia, położonych w pobliżu komórek - modułów - cegieł, tworzących ścianę oddzielającą to, co przed od tego, co za. Towarzyszy temu świadomość, że ściana jak każda forma ulega rozpadowi, a przyspieszeniem tego procesu i przekroczeniem fizycznej granicy przegrody może być ludzki błąd lub celowa destrukcja.


Upublicznienie

- Praca została zaprezentowana na wystawie zbiorowej, zatytułowanej Prześlij cegłę - kolejnym, cyklicznym spotkaniu twórców odbywającym się w Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdni Sztuki w Szczecinie. W konfrontacji artystycznej wzięło udział 24 zaproszonych artystów: rzeźbiarzy, ceramików i architektów reprezentujących ośrodki akademickie z Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina, Torunia i Wrocławia.  Gościem honorowym był prof. Ryszard Wilk, którego twórczość oparta jest na projektach i realizacjach architektonicznych oraz rzeźbiarskich, a który znany jest z ceramicznych, modularnych realizacji, będących rezultatem doświadczeń ze współpracy z cegielnią w Gozdnicy. Punktem wyjścia twórczych dociekań w tej edycji imprezy było odwołanie się do jednego z najstarszych materiałów budowlanych, jakim jest cegła. Wyrwanie go z kontekstu, przetworzenie i zaproponowanie własnej koncepcji artystycznej. Patronat honorowy - Prezydent Miasta Szczecina, patronat medialny - Radio Szczecin.


Wystawie towarzyszył katalog - ISBN 978-83-60977-12-5, a dodatkowe informacje zostały zawarte, między innymi, na następujących stronach:
http://muzeumtechniki.eu/wydarzenia/1/podaj-cegle--wystawa-online/
https://www.facebook.com/photo/?fbid=6950989341608396&set=pb.100057365173640.-2207520000.
https://wa.zut.edu.pl/strona-dla-doktorantow/aktualnosci/informacje-biezace/article/przeslij-cegle-fotorelacja-z-wystawy.html
https://ne-np.facebook.com/architektura.szczecin/posts/7134433819918582/
https://pomorzezachodnie.travel/Artykuly/a,13085/Przeslij_cegle_wystawa_online
Wernisaż foto. Renata Jackowiak